YenidenBiz Zirvesi: Kadınlar İş Başına

10 Mayıs 2018

Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının düşük olması, ekonomide önemli bir potansiyele işaret ediyor. Farklı sebeplerden işe ara vermiş kadınları iş dünyasına geri kazandırmak, kadın istihdamı ve işe geri dönüşün önemiyle ilgili farkındalığı artırmak ve adaylarla kurumları bir araya getirmek hedefleriyle faaliyet gösteren YenidenBiz Derneği olarak, 10 Mayıs 2018’de Yapı Kredi ana sponsorluğunda gerçekleşen YenidenBiz Zirvesi’nde, “KADINLAR İŞ BAŞINA” dedik.

Yapı Kredi sponsorluğunda bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Kadınlar İş Başına zirvesinde kadınların ekonomiye katılımı ve istihdamının önemi uzman konukların sunumuyla masaya yatırdık.

Uzman konuklar, kadın istihdamı için bir araya geldi…

Kadınlar İş Başına Zirvesi, kadınların iş hayatlarındaki temsiliyetlerini artırmak için çalışan önemli fikir liderlerine ev sahipliği yaptı. Çeşitliliği avantaj haline getirecek yeni organizasyonel modeller üzerine çalışan ve «Piano C: İş, kadınla buluşuyor» oluşumunun kurucusu ve “Maternity as a Master” kitabının yazarı Riccarda ZezzaKoç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü KızılKonda Genel Müdürü Bekir AğırdırBig Chefs restoranlarının kurucusu Gamze CizreliYönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı veMentoro Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil’in de yer aldığı uzman konuklar, yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli sosyal ve ekonomik sorunlarından biri olan kadın istihdamını tartıştı.

YenidenBiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Güçlü Onur, zirvenin açılış konuşmasında dernek olarak 2014 yılından beri 1200’ün üzerinde bir aday havuzu oluşturduklarını belirtirken, yeniden iş başı yapan bu kadın adayların oranın yüzde 15’e ulaştığını vurguladı.

Ayşe Güçlü Onur, konuşmasında Koç Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zeynep Aycan yönetiminde yapılan “Kadın ve İşe Ara Verme Araştırması” sonuçlarını da açıkladı:

İş hayatına ara veren kadınların yüzde 50’si 1 yıldan fazla süredir iş arıyor. İşe ara vermede en önemli neden, annelik olarak ortaya çıktı. Çalışan kadınların diğer bir işe ara verme nedeni de tükenmişlik olarak öne çıkıyor.

Zirve kapsamında ayrıca Ertuğrul Belen’in tasarladığı BNA Speed Networking ilk kez gerçekleştirilirken, adaylarla kurumların bir araya gelip tanışmaları ve iletişimlerinin güçlendirilmesi sağlandı.

Yapı Kredi ana sponsorluğunda ve Borusan, Danone Türkiye ve Tuborg sponsorluğunda gerçekleşen zirveye destek veren diğer kurumlar ise Ashoka, Coca Cola İçecek, Flo, Koton, Microsoft, MultinetUP ve Yönetim Kurulu’nda Kadın Derneği oldu.

“Kadın meselesi evrenseldir”

Zirvede erkeklerin kadınları nasıl gördüğünü anlatan bir sunum yapan Bekir Ağırdır, kadın meselesinin yalnızca kadınlara, bir kültüre, bir bölgeye, Türkiye’ye, Türklüğe, müslümanlığa dair bir mesele değil evrensel bir mesele olduğunu belirtti.

“Cesaret ile esaret arasında tek fark var”

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar, cesaret ile esaret arasında tek bir fark olduğunu, bütün değişimi de bu harf farkının yarattığını söyledi.

YenidenBiz Zirvesi Sponsor ve Destekçileri

Yapı Kredi

YenidenBiz Zirvesi Ana Sponsor

Borusan

YenidenBiz Zirvesi Sponsor

Danone Türkiye

YenidenBiz Zirvesi Sponsor

Tuborg

YenidenBiz Zirvesi Sponsor

Ashoka

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Coca Cola İçecek

YenidenBiz Zirvesi Destekçi

Flo

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Koton

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Microsoft

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

MultinetUp

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği

YenidenBiz Zirvesi Destekçi