2. YenidenBiz Zirvesi: YenidenBiz Derneği,
içinde bulunan herkese “kalp masajı” yapıyor

22 Mayıs 2019

YenidenBiz Derneği tarafından Yapı Kredi ana sponsorluğunda düzenlenen “Oyun Yeniden Kuruluyor” Zirvesi büyük ilgi gördü. Birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı zirvede kadınların iş hayatına geri dönmeleri için yapılması gerekenler değerlendirildi ve yol haritaları çıkarıldı.

Farklı sebeplerden işe ara vermiş kadınları iş dünyasına geri kazandırmayı amaçlayan YenidenBiz Derneği, 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü Yapı Kredi ana sponsorluğunda, yoğun bir katılım ile Oyun Yeniden Kuruluyor Zirvesi’ni düzenledi.  Zirve, yeni teknolojilerin liderliğinde değişen yeni iş düzeninde kadının yerinin önemine ve kadın istihdamının ekonomik gelişime katkısına ‘‘Oyun Yeniden Kuruluyor’’ diyerek dikkat çekti.

 

Uzman konuklar, kadın istihdamı için bir araya geldi.

Kadın istihdamı ile işe geri dönüşün önemi hakkında farkındalığı artırmak ve bu doğrultuda adaylarla kurumları bir araya getirmeyi hedefleyen YenidenBiz Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen zirve, kadınların iş hayatlarındaki temsiliyetlerini artırmak için çalışan önemli fikir liderlerine ev sahipliği yaptı.

Bu yıl da Yapı Kredi ana sponsorluğunda, Yiğit Oğuz Duman‘ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte uzman konuklar yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli sosyal ve ekonomik sorunlarından biri olan kadın istihdamını konuşup tartıştılar.

Toplantının açılışında söz alan YenidenBiz Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Başkanı Ayşe Güçlü Onur dernek adaylarının YenidenBiz Derneği’nin kendilerine “kalp masajı” yaptığını, onları iş hayatına geri döndürmek için motive ettiğini söyledi. Onur “Artık iş hayatında sadece erkeklerin olduğu fotoğraflar görmek istemiyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü. Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Yeşildere ise dernek ile kendi gönül hikayesini anlattı.

YenidenBiz Zirvesi’ne ikinci kez ev sahipliği yapan Yapı Kredi Insan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Kadının olduğu platform çok farklı bir bakış açısına kavuşuyor. 15 yaşındaki kızımda bu zenginliği çok iyi gözlemliyorum. Çalışmanın erkek gibisi yoktur. Çalışmanın üretmesi vardır. Sonuçlar ortada, yönetim kurulunda kadın varsa o şirketin hisse senetleri daha yüksektir.” dedi.

Kendine Bakma Akademisi Kurucu Ortağı Evren Bingöl, “Sahici bir oyun oynamak istiyorsanız başarılı olmayı unutun. Aynada gördüğünüz halinize de çok aldanmayın. Belki en çirkin olduğunuz anda en büyük alkışı alırsınız.” dedi. Bingöl “Hayatınızda hiçbir zaman oldum demeyin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Kadın ve Endüstri 4.0” başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan “Kadınlar toplumsal iş bölümünün yüklediklerinden vazgeçemiyorlar. Çalışmak, anne olmak, ev işleriyle ilgilenmek. Kapitalist sistem erkeğin dışarıda yaptığı işleri daha değerli kılıyor. Ancak kadının şefkatli, birçok konuyla ilgilenme yeteneği, farklı bakış açısı onu yukarı doğru taşıyacaktır.  Çocuklarınızın yeteneklerini koruyun. Geldiğimiz noktada en büyük avantajımız kadınsal yeteneklerimiz.” dedi.

“Ticarette Kadın Eli” başlıklı konuşmasında T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur “Ticaret Bakanlığı’nın yüzde 30’u kadın. Uluslararası temsiliyet gösterilen noktalarda bu oran kadınlara kayıyor. Çin’de makinelerin başında kadınlar var. Titizlik, dikkat, riski yönetmek konularının önemli olduğu alanlarda kadınları önceliklendiriyorlar” dedi. Kooperatiflerin de önemine değinen Batur, “160’ı aktif 189 kadın kooperatifi var. Kooperatifçilik kadın istihdamını destekleyen çok önemli bir model” diyerek sözlerini sürdürdü.

YenidenBiz Yönetim Kurulu Üyesi Göknil Bigan moderatörlüğünde düzenlenen “YenidenBiz İşe Dönüş Hikayeleri” bölümünde yeniden işe dönen adaylar “Ortak nokta ara versek de üretmeye devam etmek. Bu dönemi iç zenginliğimizi artırmak için değerlendirmek. Cesur ol. Etrafından destek al. Kendini yenilemeye devam et. Sahici ol. Dene. Belirsizliğe karşı plan yap. Herkesten birşey öğren, kimseyi kopyalama. ” şeklinde önerilerde bulundular.

 

Derneğin teknoloji sponsoru Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bulut Çözümleri Direktörü Çiğdem Kayalı, çok yakında sunulacak YenidenBiz Insan Kaynakları Platformu’nun lansmanını yaptı.

 

YANINDAYIZ Derneği, Murat Yeşildere, Ferhat Boratav ve Erkan Tozluyurt’un katılımlarıyla “Berber Dükkanı” başlıklı bir sunum yaparak, “Türkiye’de çok büyük bir örgüt nasıl davranacağımızı yönetiyor: “ElAlem Örgütü”. ElAlem örgütünü baskılamak için hayatımız boyunca uğraşıyoruz. Etek boyun, saçın, makyajın, konuştukların. En büyük değiştirmeye çalıştığımız şey erkeklerin önyargıları, erkek zihniyeti, erkek dili! Türkiye’yi toplumsal cinsiyet eşitsizliği açısından kasaba kasaba ölçerek işe başlayacağız” şeklinde konuştular.

 

Kurucusu olduğu TINK (Teknoloji ve İnsan Kolejleri) ile ilgili bir sunum yapan Zeynep Dereli “21. yy yetkinliklerinin başında girişimcilik geliyor. Şu an okullarımızda okuyan gençlerin mezun olduklarında çalışacakları işler şu an yok. Değer yaratmayı kenara bıraktık, para önemli oldu. Oysa ki değer yaratmak için kurgulanan hayatlarda para zaten gelecektir. Merak etmeye devam edin, ilişki kurmaya devam edin, sadece evinizin içini değil, dışarıyı da güzelleştirin, sorumluluk alın Bir kadının değerli olması için anne ve eş olması gerekmiyor. İnsan olduğu için zaten o değerli.” dedi.

 

Türkiye’nin Mühendis Kızları projesiyle ses getiren Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir “Yeniden Yapabilirimi Hissetmek” başlıklı konuşmasında “Hergün aslında yeni bir oyuna başlıyoruz, yeni bir durum, yeni bir haber. Ve bunlarla başa çıkmak durumundayız. Türkiye’de 500 bin deneyimli kadın gücü evde oturuyor.” dedi. Artık Oscar törenlerinde bile en iyi erkek, en iyi kadın yerine cinsiyetten bağımsız bir fikre gelmek tartışıldı.” diyen Özdemir, yeniden yapabilirimden önce yapabilirim demenin önemini vurguladı.

 

 

 

Nöro Sağlık Beyin Eğitimleri Araştırmaları Merkezi Kurucusu Uzm. Dr. Kerem Dündar “İnsanın dönüşümünün nedeni bir şeyin daha iyisi varsa beynin spontan olarak onu istiyor olmasıdır. Etiket sizi rahatça konuşmaktan alıkoyan olabilir.” dedi.

 

Gerekmediğinde koşmayan, gerektiğinde koşamaz

 

Konferans kapsamında bağlantılarına ilişkilerinin gücü ile fayda sağlayan bir Networker olan Erdal Uzunoğlu tarafından Speed Networking aktivitesi düzenlendi. Uzunoğlu “Networking şu ana kadar yaptığımız ve gelecekte yapacağımızın ilişkilerin yönetimidir. Networking’i bir insan kütüphanesi olarak düşünün, aslında bu bizim sermayemizdir. Neden peki networking? CEO düzeyinde söylenen networkingi daha iyi yapsaydım, çok daha önce CEO olurdum. Verebileceklerimiz alacaklarımızdan çokken networking yapmalıyız. Gerekmediğinde koşmayan gerektiğinde koşamaz.” dedi.

 

YenidenBiz Zirvesi kurum ve adayları birleştirdi

 

Zirvede adaylarla kurumların bir araya gelip tanışmaları ve iletişimlerinin güçlendirilmesi sağlandı. Zirveden elde edilecek gelir ile kadınların iş hayatına daha donanımlı bir şekilde geri dönmelerine destek olacak eğitimlerin düzenlenmesi ve adayların bu eğitimlere katılımlarının sağlanması hedefleniyor.

 

Yapı Kredi ana sponsorluğunda ve Türk Tuborg sponsorluğunda gerçekleşen zirveye destek veren diğer kurumlar Karaca, Koton ve Multinet, ikram sponsorları ise CCİ, Kuru Kahveci Mehmet Efendi ve Simit Sarayı oldu.

 

 

YenidenBiz Hakkında:

YenidenBiz, çeşitli sebeplerle iş hayatının dışında kalmış, ancak “yeniden” işe dönmek isteyen eğitimli ve deneyimli kadınları profesyonel yaşama hazırlamak üzere 2013 yılı sonunda bir platform olarak kuruldu. Ayşe Güçlü Onur, Didem Altop, Melek Pulatkonak, Göknil Bigan, Özlem Yeşildere ve Esra Akın tarafından hayat bulan YenidenBiz, Aralık 2014’den bu yana dernek kimliğiyle faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de kadın istihdamını ve kadınların ekonomik büyümeye katkısını önemseyen YenidenBiz, adayların işe geri dönüş sürecini uzman eğitmenler eşliğindeki seminerler, eğitimler ve, EMCC Türkiye ile birlikte yürütülen mentorluk programı ile destekliyor.  Kurumlarla deneyimli ve eğitimli iş gücünü bir araya getiren YenidenBiz, bugüne kadar 1.300’e yakın adaya ulaştı ve 180 adayın tekrar işe dönmesine destek oldu. Aday Geliştirme Programı kapsamında gerçekleştirdiği 120’nin üzerinde eğitim ve etkinlikte 3.500’den fazla katılımcıya ulaştı.

YenidenBiz Zirvesi Sponsor ve Destekçileri

Yapı Kredi

YenidenBiz Zirvesi Ana Sponsor

Tuborg

YenidenBiz Zirvesi Sponsor

Karaca

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Koton

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Coca Cola İçecek

YenidenBiz Zirvesi Destekçi

Kuru Kahveci Mehmet Efendi

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

Simit Sarayı

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi

MultinetUp

YenidenBiz Zirvesi Destekçisi