İşe Dönen Adayımız Birce Kayalar Abacı

//İşe Dönen Adayımız Birce Kayalar Abacı

İşe Dönen Adayımız Birce Kayalar Abacı

Hazineleri Gün Işığına Çıkarmaya Devam Ediyoruz!

1000’in üzerinde kadının yer aldığı aday havuzumuzda bugüne kadar 130’un üzerinde kadın gönlüne göre bir işe kavuştu. Her biri bizim için saklı kalmış birer hazine olan adaylarımızdan Birce Kayalar Abacı işe dönüş hikayesini ve işe ara verdiği dönemde neler yaşadığını anlattı.

YB: Birce Hanım Merhaba. Öncelikle bize zaman ayrıdığınız için teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Birce: Merhaba. Birce Kayalar Abacı. Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 2003 yılında iş hayatına girdim yaklaşık 13 yıl boyunca Borusan Telekom ve Vodafone’da IT bölümlerinde görev aldım. 2016 yılında iş hayatının getirdiği tempo nedeniyle kızıma yeterince zaman ayıramadığımı farkettim ve biraz daha evde kızımla zaman geçirebilmek için işe ara verdim.

YB: Kaç yıllık iş hayatından sonra ne kadar sure ara verdiniz?

Birce: 13 yıllık yoğun bir dönemden sonra 2016 yılında işe ara vermeye kara verdim. O kararı verirken işe ne zaman döneceğim, bu süreci nasıl değerlendireceğimle ilgili çok fazla planım yoktu. Ancak çalışmaay alışkın olduğumdan kısa süre sonra işe geri dönmek istediğimi farkettim ve 1 sene sonra tekrar iş hayatına geri dönmüş oldum.

YB: Çalışmadığınız bu ara dönemde neler yaptınız? Nasıl değerlendirdiniz?

Birce: Çalışmadığım dönemi öncelikle kızıma ,evime zaman ayırmak, iş hayatın temposundan yapamadığım şeyleri yapmak için kullandım. Öncelikle düzenli spor yapmaya başladım. Ayrıca kendime zaman ayırmaya, sevdiğim şeylerle ilgilenmeye fırsatım oldu.

YB: İşe dönmeye neden ve nasıl karar verdiniz?

Birce: Evde geçirdiğim süre her ne kadar dinlendirici ve keyifli olsa da 6 -7 sonra işe dönmek istediğimi anladım. Böylece iş arama sürecim başlamış oldu.

YB: Şu anki işiniz ve pozisyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Birce: Mart 2017 itibariyle Alternatif Yaşam Derneğine bağlı Düşler Akademisinde Proje Koordinatörü olarak görev yapmaya başladım. Düşler Akademisi; Engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere ücretsiz olarak kültür ve sanat eğitimlerinin verildiği bir STK. Düşler Akademisi ”herkes için sanat” yaklaşımı ile eşit katılım olanakları sunan öncü ve model bir projedir.

Bende Düşler Akademisi tarafından geliştirilen ve onun bir alt Düşler Mutfağı’ından sorumluyum. Düşler Mutfağı akademiye gelir getiren modelde, kurumsal müşterilerimize catering hizmeti verirken, bir yanda da engelli gençlere iş ve çalışma imkanı sunuyoruz. O nedenle çok önemsiyorum burada yaptığım işi. Yaptığım işle en çok kendime değer kattığımı hissediyorum, kişisel tatmini çok yüksek çok keyifli bir ortamda yeni projeler üretiyoruz.

YB:YenidenBiz ile nasıl tanıştınız ve işe dönüş sürecinde YenidenBiz’in size katkıları neler oldu?”

Birce: YenidenBiZ’le bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım . YenidenBiz sayesinde İş aradığım dönemde benim gibi kariyerine ara verdikten sonra, tekrar geri dönmek isteyen çok fazla kadın olduğunu farketmemi sağladı. Yalnız değilmişim duygusu bana güç verdi.Çok güzel eğitimler veriyorlar ve bu dönemde bu tarz eğitimlerin çok fayda sağladığına inanırum. Ben çok uzun süre faydalanamadım çünkü bu dönemde iş bulmuştum.

YB: İşe dönmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Birce: Öncelikle bu ara dönemden mümkün olduğunca fazla keyif almaya çalışmalarını öneririm. Çalışırken yapmak isteyipte yapamadıklarını yapabilirler. İyice dinlenip, spor yapabilir ve kendilerini geliştirmek istedikleri bir konuda eğitimlere katılabilirler. Bu dönemi iş öncesi dinlenme gibi algılamak ve verimli kullanmak tekrar işe döndüklerinde çok yardımcı olacak diye düşünüyorum.

Birce Hanım değerli zamanınızı ayrıdığınız için teşekkür eder, başarılarınızın  artarak devam etmesini dileriz.

 

2018-05-11T22:12:20+03:00