İşe Dönüş Kılavuzu

İşe Dönüş Kılavuzu 2018-05-11T22:12:11+03:00

Burada olduğunuza göre hayatınızda işe geri dönme konusunda bir takım kıpırtılar söz konusu. Bunu ciddi ciddi planlıyor veya alternatifleri değerlendiriyor olabilirsiniz.

O halde, tam da bu aşamada size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir takım bilgilere göz atmak isteyebilirsiniz.

Alıştığımız rutinin dışındaki çalışma modelleri, dünyadaki farklı uygulamalar, kendinize uygun işi ararken yapmanıza ya da yapmamanıza ilişkin tavsiyeler ve bu süreçte size ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz makaleler…

 

Birçoğumuz gençliğimizi, özellikle lise yıllarımızı en iyi üniversitelere girmek için çalışıp çabalayarak geçiriyoruz. Üniversitenin ilk yılı, geldiğimiz yeri anlamak, belki doğru yerde olup olmadığımızı değerlendirmek –bazen gerçekler hayallerden farklı olabiliyor- , sonra da belki bir miktar tadını çıkarmakla geçebiliyor. Mezuniyete kadar geçen diğer yıllarda ise hangi şirkete girersek daha fazla kariyer olanağı bulacağız, daha iyi paralar kazanacağız ve benzeri düşüncelerle çeşitli yerlerde stajlar yaparak akıp gidiyor. Mezuniyet sonrası farklı bir maraton başlıyor, ta ki hayatlarımızda önceliklerimiz değişene dek. Özellikle kadınlar için, evlilik, çocuk sahibi olmak, şehir veya ülke değiştirmek beraberinde işe ara verme ya da tamamen kopma noktalarına varabiliyor. Oysa bu yolculuğa çıkmadan önce ne heyecanlar yaşandı, ne çok emek verildi, ne çok zaman harcandı…

İşte burada, “ara mı verilecek yoksa tamamen kopulacak mı” kararında en belirleyici unsurların başında, ülkenin tam zamanlı olmayan bir çalışma modeline yönelik bakış açısı ve sunduğu fırsatlar geliyor. Michael Page Şirketi’nin yakın zamanda gerçekleştirdiği bir araştırma tam da buna ışık tutuyor. 17 ülkede, işverenler ve çalışanlar nezdinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre işverenlerin yüzde 80’i, esnek, yarı zamanlı, proje bazlı çalışma sistemine sıcak bakıyor, değer veriyor. Bu oran, modeli uzun yıllardır uygulamakta olan Avustralya, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde daha yüksek iken, son yıllarda hayata geçiren Polonya ve İtalya gibi ülkelerde biraz daha düşük.

Araştırmada, işverenler bu sistemin avantajlı taraflarını şu şekilde sıralamışlar:

• Esneklik

• Kısa vadeli veya anlık gelişen ihtiyaçların karşılanması

• Uzun vadede, firmaya değer katabilecek adayları iş üstünde değerlendirme fırsatı

• İşe dışarıdan bir uzmanlık, farklı bir bakış açısı getirebilmek

• Maliyet avantajı

Çalışanlar ise sistemin cazip yanlarını aşağıdaki şekilde ifade etmişler:

• Ekonomik durgunluk zamanlarında dahi iş bulma fırsatı

• İletişim ağını güçlendirme avantajları sunması

• Yetkinlikleri geliştirme fırsatı

• Uzun vadeli iş bulma olanakları yaratması

Ülkemizde esnek, yarı zamanlı, proje bazlı çalışma sistemine bir düzenleme getirmeye yönelik adımlar yeni yeni atılmaya başlandığından, uygulamayı hayata geçirmiş ülkelerin verileri üzerinden değerlendirmelerde bulunabiliyoruz.

İş hayatına dönmeye karar vermiş bir kişinin ilk yapması gereken profesyonelce hazırlanmış bir özgeçmiş yazmaktır. CV’nizi oluştururken dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümüz noktaları aşağıda sizin için sıraladık.

  1. Unutmayın, CV inceleme süresi sadece birkaç saniye almaktadır. Bu sebeple, CV’nizin doğru, anlaşılır, açık ve kısa olması dikkat çekmesi açısından çok önemlidir. CV’niz kariyerinizin bir yönetici özeti gibi olmalıdır. Sadece akademik makaleleri olan kişiler CV’lerinde üçüncü bir sayfayı kullanmalıdır, aksi takdirde CV’niz en fazla 2 sayfa olmalıdır. CV’nizin çok kısa bir süre içinde okunacağını göz önünde bulundurarak başvurduğunuz pozisyonu destekleyen deneyim ve beceriler ile ilgili anahtar kelimeleri özgeçmişin ilk yarım sayfası içerisinde kullanınız.
  2. ‘Kariyer Özeti’ paragrafını atlamayın. CV’nin en üstünde yer alan iyi yazılmış bir kariyer hedefi paragrafı CV’nizin daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi tanıtacağınız ve başvuru amacınızı belirteceğiniz çok kısa bir paragraf yazmanız iş hayatına ara vermiş bir kişi için çok önemlidir. Özellikle kariyerinde sektör veya alan değişikliği yapmak isteyen adayların mutlaka kariyer hedefine CV’lerinde yer vermelerini öneririz. Önce CV’nizi tamamlayın, bir süre sonra CV’nizi tekrar okuyup, kişisel özelliklerinizi de gözden geçirerek etkileyici bir paragrafta kariyer özetinizi oluşturun.
  3. Detaylı sorumluluklar yerine başarılara yer verin. Geçmiş işlerinizle ilgili detaylı tüm sorumluluklarınızı yazmak yerine başarılarınızı özellikle vurgulamalısınız (yeni bir projeyi gerçekleştirme, pazar payı artışı, maliyet avantajı sağlama gibi). Mümkünse hem sorumluluklarınızda hem başarılarınızda rakamsal verilere yer vermelisiniz (yönettiğiniz bütçe, yürüttüğünüz proje sonucu yaratılan tasarruf tutarı gibi) İş aradığınız alan/pozisyon ile ilgili olabilecek başarılara özellikle yer vermenizi öneririz.
  4. Görünüş önemlidir. CV’nizde farklı yazım karakterleri ve görünüş tekniklerini uygulamaya zaman ayırabilir, farklı tasarımlar deneyebilirsiniz. (özellikle pazarlama, halkla ilişkiler veya tasarım odaklı işler için bu konu daha da önemli olabilir) CV’nizin temel görünüşü vermek istediğiniz mesajı anlatmanıza yardımcı olacaktır. Yine de CV tasarımınızın içeriğin önüne geçmesine izin vermeyin.
  5. Gönüllü çalışmalarınıza CV’nizde yer verin. İş hayatına ara vermiş olduğunuz dönemde gönüllü olarak bazı çalışmalar yapmış olabilirsiniz. Bu çalışmalara da önceki iş deneyimleriniz paralelinde yer verin, yaptığınız çalışmanın sonuçlarından ve başarılarından bahsedin.

CV hazırlama konularında size ilham veren paylaşmak istediğiniz bir kitap veya site için lütfen bizimle iletişime geçin info@yenidenbiz.com

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de kadınların işgücüne katılımının, zaman içinde ciddi biçimde gerilemiş olduğunu gösteriyor. DPT ve Dünya Bankası’nın ortak bir çalışması sonunda hazırlanan rapor, Türkiye’de çalışma yaşındaki nüfusta yer alan her 4 kadından yalnızca 1’i halihazırda işgücü piyasasında etkin. Şehirlerde kadınların çalışma olasılığı, ilk çocuğun doğumundan sonra geriliyor.

Kaynak: TC Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Bankası Refah ve Sosyal Politika Analitik Çalışma Programı

Burada olduğunuza göre hayatınızda işe geri dönme konusunda bir takım kıpırtılar söz konusu. Bunu ciddi ciddi planlıyor veya alternatifleri değerlendiriyor olabilirsiniz. O halde, tam da bu aşamada size yardımcı olacağını düşündüğümüz aşağıdaki pratik adımları gözden geçirmeniz faydalı olabilir.

Odaklanın: Aklınızdan ve kalbinizden geçenlere kulak kabartın.

Canlanın: Tembellik çok sinsi ve tehlikelidir, hadi silkinin ve etrafınıza bakın.

Rotanızı belirleyin: Ne yöne doğru gitmek istediğinizi düşünmeye başlayın.

Envanter: Elinizde neler var gözden geçirin.

Aksiyon alın: İçiniz rahat olsun, her aşamada biz yanınızdayız!

Değerleriniz, öncelikleriniz neler birlikte belirleyelim. Yetenekleriniz, yetkinlikleriniz, hayalleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda size en uygun iş alternatiflerini birlikte araştıralım Tam zamanlı, yarı zamanlı, proje bazlı, uzaktan (evden, vb) çalışma şartları hayal değil.

Siz kararınızı verin, birlikte yürüyelim. Daha önce de söylediğimiz gibi içiniz rahat olsun, her aşamada biz yanınızdayız!

Roller, maskeler, bildik replikler, klişe jargonlar… Ne kadar çok şeye şartlandırılmış durumdayız öyle değil mi? Bir düşünsenize, iş görüşmesine giderken nasıl giyinmemiz gerektiğinden ne söylememiz ve ne söylemememiz gerektiğine kadar uzanan koca bir tavsiyeler listesi var. Bu liste, sanki her sektör, her pozisyon, her beklenti ve her dönem için uygun. Kalıplar herkesi aynı torbaya girmeye zorluyor. İşveren neyi istiyorsa, ona yönelik bir hazırlık yapmamız; pozisyon bize uygun olsun veya olmasın, sanki ideal adaymışız gibi kendimizi anlatmamız, gerekirse yalan söylememiz öğretildi. Ya bizim beklentilerimiz? Yeteneklerimiz? Gerçekten yapmak istediklerimiz? Lafı mı olur, aklınıza bile getirmeyin bunları… Kesinlikle hayır! Yeniçağda bunlar gerçekten komik, hatta trajikomik. Bizler değerliyiz. Her birimizin farklı yetenekleri, becerileri, tecrübeleri var ve ister inanın ister inanmayın, herkesin kendine uygun işi bulması mümkün. Tek yapmamız gereken, süreci doğal akışında yaşamak. Human Workplace ekibinin hazırladığı bir makalede, iş arama sürecinde eskiden yapmamız gerektiği söylenen ama artık kesinlikle yapmamamız gereken bazı aktiviteler özetlenmiş.

Süreci takip et

Kara delik uzayda enteresan olsa da iş arama sürecinde gerçekten kâbus. Olur olmaz iş arama portallarına gönderilen özgeçmişlerin kaçı değerlendirmeye alınıyor? Kaçına geri dönüş oluyor? Yapmayın! Kararlıysanız, işe alım yetkilisine ulaşın ve başvurunuzu direkt ona yapın.

Özgeçmişini İK yetkilisine iletmesi için başvurduğun firmadaki bir arkadaşına ver

Öyle mi? Peki arkadaşınızın o şirketteki saygınlığı hakkında bilginiz var mı? Gerçekten ilgili insan kaynakları yetkilisine iletebilecek samimiyeti var mı?

Zombi tarzı bir özgeçmiş ve giriş yazısı hazırla

Mümkün olduğunca alışılageldik, havalı jargonlarla dolu bir özgeçmişten bahsediyoruz. Ama kim olduğunuza dair pek fikir vermiyor. Ne kadar inandırıcı, samimi olabilir sizce?

Pozisyona uygun hale getirdiğin özgeçmişinde iş tanımına ne kadar uygun olduğunu vurgula

Karşı tarafı bir şekilde etkilemek işi alana kadar keyifli olabilir. Ya sonrasında? İşe girdikten sonraki süreçte de aynı memnuniyet devam edebilir mi gerçek anlamda size uygun olmayan bir işte?

Önceki işyerlerindeki maaşınla ilgili sorulara verebileceğin kadar detaylı cevap ver, kanıtlarıyla birlikte

İş hayatı da özel hayatımız gibi güvene dayalı ilişkilerle yürümeli. Daha iş görüşmesi aşamasında bir şeyleri kanıtlamaya zorlandığınız bir işyeri sizi ne ölçüde tatmin edebilir?

İşi almak için ne yapabiliyorsan yap ne söylemen gerekiyorsa söyle

Biz kendimiz olmaktan vazgeçmeyelim. İş hayatına ara verdiğimiz süreç, neyi istediğimizi olduğu kadar neyi istemediğimizi değerlendirmemiz için gerekli düşünme ve olgunlaşma altyapısını sundu. Şimdi sıra, başımızı önümüze koyup karar vermek ve hızlıca hayata geçirmekte!

Kadınların yoğun iş hayatlarına bir noktada ara vermeleri ve daha sonra tekrar başlama konusunda yaşadıkları engeller, iş-ev dengesi ikilemleri, iş dünyasında kadının rolü gibi konular dünyada uzun zamandır araştırma ve tartışma konusu olmuş ve olmaya da devam ediyor.

Size bazı kaynakları aşağıda sunuyoruz…

The Opt-Out Generation Wants Back In – The New York Times

7 Ways Women Can Opt Back Into the Workforce – Forbes Next Avenue

Why we have too few female Leaders? Sherly Sandberg – TED Talks

İnatçı, sabırlı, ‘tabii ki yaparım’ anlayışındaki kadınlar için iş hayatının tozlu ve engebeli yollarının sonunda nefis bir düzlük başlıyor.

Aşağıdaki makalede, bolca kariyer tozu yutmuş güzel örneklerden bir derleme sunulmuş.

Five lessons in leadership from the UK’s smartest women